V minulom článku Kvokanie u sliepok ste sa mohli dozvedieť, čo tento pojem znamená. Dnes Vám prinášame informácie o tom, čo robiť, keď sliepky kvokajú.
Keď sú kuriatka nežiaduce
V tomto prípade musíte spod kvočny odniesť vajcia, na ktorých sedí. Pokiaľ Vám nezáleží na znáške vajec, je dobré kvočnu nechať v kľude sedieť na hniezde a trpezlivo počkať na koniec tohto obdobia. Pozor si dajte na znášky od ostatných nosníc. Niektoré kvočky rady preskakujú na iné hniezda s vajcami, na ktorých potom sedia a vajcia sa pod kvočnou kazia.
Ako urýchliť kvokanie
Existuje mnoho zaručených rád od chovateľov. Aké z nich môžete vyskúšať a ktoré z nich bývajú spravidla veľmi radikálne a pre sliepočku extrémne stresujúce?
- Zavesenie kvočky na strom v klietke,
- prikrývanie prepravkou,
- kropenie vodou.
Ak chcete obdobie bez znášky urýchliť, je žiaduce kvočnú oddeliť od kŕdľa a odniesť ju napríklad do chlieva, alebo do veľkej králikárne bez podstielky. Tá prináša kvočným teplo, ktoré dĺžku kvokania podporuje. Sliepka sa nechá vychladnúť. V období kvokania sa teplota jej tela navyšuje.
Spoločnosť prospieva
Spríjemniť sliepku pobyt mimo spoločného kurníka môžete tak, že jej do oddeleného priestoru dáte spoločnosť. Tou môže byť ďalšia sliepka alebo dokonca kohút.
Nech už zvolíte akýkoľvek prístup, kvočnu je vo všetkých prípadoch nežiaduce nechať ju tvoriť hniezda a sedieť. Tým sa proces kvokania predlžuje.
O kvokaní a jeho prejavoch si môžete prečítať v článku Kvokanie u sliepok.
353,79 €