Pivovarské kvasnice ako všestranný liek pre hydinu

Blogujeme Přidáno 09.09.2019

Vedeli ste, že pivovarské kvasnice je najlepšie podávať mládkam, aby ste ich správne naštartovali pred ich prvou znáškou a posilnili aj ich imunitný systém? A nielen na tento účel je dobré mať vždy po ruke nejaké to kilo onoho zázračného lieku.

Kŕmenie vašich sliepok nemusí nutne znamenať to, čomu budete venovať všetok svoj voľný čas a náklady. Avšak mali by ste ale vedieť, že strava je v živote sliepok to, čo bude udávať ich smer celý život. Ak teda chováte sliepky na mäso, vajcia ale aj ako domácich miláčikov, vždy z nich budete chcieť "dostať" čo najviac, a preto aj ich jedálniček musí byť taký, ktorý vám k tej ceste bude denne pomáhať. A práve kvasinky by nemali chýbať na žiadnom slepačom menu. Ako ich podávať a ako budú kvasnice pre sliepky prospešné?

Živé vitamíny

Kvasnice, kvasinky alebo tiež len droždie poznajú hlavne gazdinky a kuchári, pretože bez nich by len ťažko upiekli chlieb alebo zamiešali cesto na poctivé domáce knedľe. Čo ale vlastne kvasnice sú, prečo sa im prezýva živé vitamíny, ako vznikajú a v akej forme je možné ich vašej hydine podávať?

  • Sušené. Kvasnice v prášku, teda tie sušené, sú častejšie dostupné než práve tie v tekutej forme. Samotný jeden ich gram obsahuje asi 10 miliárd mikroorganizmov, teda živých vitamínov, ktoré sa pri zmiešaní s vodou alebo aj mliekom začnú množiť tak rýchlo, že z desiatich miliárd živých potvoriek ich zrazu máte až trojnásobok. Kvasnice sú defacto huby, ktoré pri správnej teplote prechádzajú určitým životným cyklom a pri rozvážnom použití dokážu u chovanej hydiny urobiť doslova zázraky.
  • Tekuté. K tekutým kvasinkám sa dostane len málokto, pokiaľ teda práve nepracujete v pivovare. Avšak sú totožné s tými sušenými, len sa možno lepšie dávkujú a aplikujú hydine rovno do vody. A ak by ste radi vyskúšali práve kvasnice tekuté, aj tie sa dajú u nás bežne zohnať na internete.

Kvasnice pôsobia priaznivo na produkciu vajec i liahnivosť kurčiat.

Zázračné kvasinky

Proces kvasenia je známy ako svet sám, veď aj v starej Babylónii kvasili odvar z obilia a pripravovali tým chutný nápoj, ktorý poznáme dodnes. Áno, je ním pivo, ktorého sa u nás vypijú milióny hektolitrov ročne. Takže niečo na tých kvasinkách naozaj asi bude. Oni totiž len zvyšky z kuchyne vám sýte žlté žĺtky rozhodne neprinesú a ak si chcete liahnuť svoje vlastné kuriatka, aj to je celkom veda a ani tu bez práce nie sú koláče. Čo všetko sa u vašich sliepočiek zlepší podaním kvasníc do každej kŕmnej dávky a na čo vôbec slúžia kvasinky v tráviacej sústave hydiny?

  • Úžitkovosť. Pri používaní živých kvasiniek do kŕmnej dávky zvyšujete u nosníc ako ich produkciu vajec, tak aj váhové prírastky v dobe výkrmu. Tieto kvasinky sa radia medzi tzv. probiotiká, teda sú opakom antibiotík a ich uplatnenie v strave hydiny má pozitívny vplyv aj na celú tráviacu sústavu.
  • Reprodukcia. Koktejl celej skupiny vitamínov B zaistí vo vašom chovu aj vysokú reprodukciu, ak práve chováte čistokrvné plemená a radi by ste si zaobstarali svoje vlastné kuriatka. Uvádza sa, že denná dávka by mala byť približne 2 g kvasníc na 10 sliepok, teda aj s kohútom.

Pivovarské kvasnice patria jednoducho do kŕmidiel alebo aj napájačiek. 

  • Stres. V období leta, kedy môže u sliepok nastať tepelný stres je podanie kvasníc veľmi dobrým riešením. Všetky vitamíny skupiny B zvyšujú totiž odolnosť organizmu proti chorobám i stresu a sliepky tak majú dostatočný prísun vitamínov aj minerálov, ktoré ich pred stresom z horúčav zaručene ochránia.
  • Kvalita peria. Lesklé a na dotyk hebké perie, to si iste praje každý chovateľ sliepočiek. Ovšem vzájomné oštipovanie a nekvalitná strava dokážú z mládok v priebehu pár mesiacov urobiť nosnice takmer bez peria. Pridaním pivovarských kvasníc pri každom podaní kŕmnej zmesi docielite toho, že perie porastie rýchlejšie, bude lesklé a na pohľad vitálne.

Rada Slepičáře

Iste poznáte známe porekadlo, že nič sa nemá preháňať. A tak pri kŕmení hrabavej aj vodnej hydiny kvasnicami na toto príslovie dobre pamätajte. Sušené kvasnice sú síce dobrým a rýchlym zdrojom energie, ktoré obsahujú až 15 % vody, 50 % bielkovín a zvyšok pripadá na škroby, ktorých by nemalo byť pridané do krmiva viac ako 5 až 8 %, takže vo väčších dávkach budú sliepkam skôr škodiť, znížia ich chuť k jedlu a tiež znášku.

Stále ste ešte na pochybách a myslíte si, že kvasnice patria len do kuchyne a sú určené ľuďom? Omyl. Zaraďte sušené kvasnice do jedálnička vašej drobotiny a uvidíte tie rozdiely pred a po.

 

Novinky a akcie zasielame zdarma

Postup ako prípadne zrušiť odber noviniek nájdete v každom zaslanom e-mailu.